Historia

W roku 2019 Klub Sportowy VIS/START Gidle obchodzi 95-lat swego istnienia . Na 90-lecie Klubu przedstawiłem zarys, a dziś oddaję w Wasze ręce historię, oczywiście niepełną, ponieważ materiałów źródłowych na tym poziomie rozgrywek jest mało.

W minionych dziewięćdziesięciu pięciu latach Klub na trwałe zapisał się nie tylko w kronikach sportowych, ale również w historii naszej miejscowości.

W jego działalność zaangażowanych było wielu społecznie pracujących ludzi i to dzięki nim możemy obchodzić obecny jubileusz.

Część historii Klubu oparłem na pamięci i prywatnych archiwach byłych piłkarzy, trenerów i działaczy. Za udostępnienie zdjęć i materiałów dziękuję następującym osobom: Marii Mikulskiej (Żerałek), Zdzisławowi Śledzińskiemu, Zbigniewowi Śmigielskiemu, Zdzisławowi Szczepańskiemu, Wacławowi Cudak, Józefowi Skrzypczyńskiemu, Jerzemu Marczak. Dziękuję pracownikom OZPN w Piotrkowie Trybunalskim Katarzynie Dzieciątkowskiej i Jackowi Piątek za pomoc w dostępie do materiałów.

Szczególne podziękowania dla Bogusława Kuśmierka, który swoja znakomitą pamięcią uzupełnił wiele brakujących informacji, a także opowiedział dużo ciekawych zdarzeń związanych z działalnością Klubu.

Mam nadzieję że opracowanie to dostarczy wielu ludziom związanych z Klubem, ich rodzinom i kibicom miłych wrażeń.

Pamięć jest niedoskonała – w opracowaniu mogą być pomyłki co do dat, imion, wydarzeń. Wszelkie posiadane materiały, uwagi i opinie proszę kierować na mój e-mail j.pachulski@idsl.pl. Z góry dziękuję!

Janusz Pachulski

Zawodnik, działacz, prezes w latach 1976-2004